• Ekologia

        • 2 stycznia 2014 r.

          Ekopracownia

           

          "Utworzenie ekopracowni w Szkole Podstawowej nr 3 w Głownie" zostało dofinansowane ze środków

          Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

                

               Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi przyznał nam dotację na zadanie: „Utworzenie ekopracowni w Szkole Podstawowej nr 3 w Głownie” w wysokości 34.576,92 zł. Dotacja jest efektem rozstrzygnięcia konkursu „Moja wymarzona ekopracownia”, w którym wzięliśmy udział w 2013 roku. Otrzymana dotacja przeznaczona została na zakup sprzętu multimedialnego, mebli oraz pomocy dydaktycznych. Pozwala to na prowadzenie zajęć  przyrodniczych w nowocześnie wyposażonej pracowni ekologicznej już od 2 stycznia 2014 r.
               W projekt oprócz dotacji z WFOŚiGW w Łodzi wykorzystane zostały też środki od Rady Rodziców w wysokości 1.845,00 zł.

          http://www.wfosigw.lodz.pl/  

           
          Ogródek Dydaktyczny
           
           

           

          "Ogródek dydaktyczny dla uczniów Szkoly Podstawowej nr 3 w Głownie" został utworzony ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

          18 września 2015 r.

          "Wyprawa - poprawa", pod takim hasłem ruszyła w całej Polsce akcja Sprzątania Świata 2015. W naszej szkole akcja przebiegała sprawnie. Każdej klasie przydzielono rejon do sprzątania. Urząd Miejski przekazał rękawiczki i kolorowe worki do segregacji znalezionych w lesie śmieci. Po krótkim apelu, na którym przypomniano zasady bezpiecznego sprzątania, grupy uczniów wraz z opiekunami wyruszyły w teren. Wysprzątaliśmy rejon naszej szkoły oraz las przylegający do ulic: Karasickiej, Jodłowej i Rakarskiej.

          Po zakończonej zbiórce wszystkie worki ze śmieciami zostały wywiezione przez Miejski Zakład Komunalny.


          Klasa IIIa, IIIb

           

          21 stycznia 2016 r.

          Na zajęciach Koła Ekologicznego poszliśmy szukać śladów i tropów dzikich zwierząt w lesie. Tego dnia była wspaniała zimowa aura. Świeciło słońce, a termometr wskazywał minus 5°C. Udało nam się zobaczyć tropy zająca, sarny i dzika. Pobyt w lesie zakończyła bitwa na śnieżki.

           

           
           
          9 marca 2016 r.
           

          Mini Zoo
           

          Szkolni miłośnicy zwierząt zorganizowali Mini Zoo dla kandydatów na pierwszoklasistów w naszej szkole. Swoje hodowle pokazali: Sandra Halamus VIb, Wiktoria Wrocławska Va, Nina Rożniata IIIa, Aleksander Pakuła VIb oraz Mikołaj Rożniata VIb. Na wystawie znalazły się m.in. szynszyle, świnka morska, agamy, pająki ptaszniki, karaczany madagaskarskie, patyczaki, papugi nimfy. Zwierzęta wzbudzały ogromne zainteresowanie wśród przyszłych uczniów „Trójki”oraz ich rodziców. Tajniki hodowli zdradzał wszystkim zainteresowanym Mikołaj Rożniata.

           

           
          14 kwietnia 2016 r.
           

          Podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Ekologicznego – Zbiórka Surowców Wtórnych
           

          SP3 Głowno wygrała w kategorii szkół podstawowych. Zebraliśmy łącznie:

          Makulatury: 5476,7 kg

          butelek typu PET: 327,1 kg

          Ilość zebranych surowców w przeliczeniu na jedno dziecko w kg:

          M – 20,28 kg/os. - 90,41%

          P – 1,21 kg/os. – 100%

          Nagroda dla placówki : 2 x Blaupunkt – CD/MP3/ USB Boombox BB12BK, projektor Philips PPX 3414, oświetlenie dyskotekowe Triple Flex Centre Led Pro o łącznej wartości 3.000 zł

          Uczniowie, którzy zebrali najwięcej surowców, nagrodzeni zostali ciekawymi książkami przyrodniczymi oraz otrzymali dyplomy. Należą do nich:

          1. Mateusz Małek IIa – 787 kg

          2. Ania Berent Ia – 561 kg

          3. Igor Radzikowski IVa – 467,5 kg

          4. Marta Florczak Ia – 411 kg

          5. Zuzia Skwierczyńska Ic – 339 kg

          6. Kuba Zieliński IVa – 288,5 kg

          7. Wojtek Kobacki VIb – 270,5

          8. Zosia Pietrzak Ia – 226 kg

          9. Zuzia Pakuła IIIa – 180 kg

          10. Rafał Wieczerzak 0 – 175,2 kg

          11. Weronika Kaczmarek 0 – 159,2 kg

          12. Olek Kornacki Va – 110 kg

          W sumie z naszej szkoły wpłynęły do MZK 82 dostawy makulatury i butelek PET. Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej edycji, szczególnie MOCNO Rodzicom, którzy nas bardzo wspierali.

          Już od dziś zbierajmy surowce na następny konkurs :-).

          Zdjęcie z wręczenia nagród. Źródło UM w Głownie

          Kliknij tutaj, żeby przejść do strony źródłowej

          Udział "TRÓJKI" w projekcie "Lokomotywą po wiedzę"

          Piąty, ostatni już warsztat edukacyjny w projekcie „Lokomotywą po wiedzę” odbył się 20 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej Nr 3, która wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Głownie go realizuje Poświęcony był idei zrównoważonego zarządzania zasobami środowiska. Prowadzący- Dariusz Matusiak z Ośrodka Twórczych Działań Edukacyjnych w Rokicinach zwrócił uwagę dzieciom na fakt degradacji Ziemi, szczególnie na problem zmniejszających się zapasów wody, zanikania niektórych gatunków roślin i zwierząt oraz wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi. Jego prelekcja poparta była tematyczną scenką teatralną ,krótkimi filmikami i teledyskami ekologicznymi autorstwa bardzo młodych osób zaangażowanych w działania proekologiczne..
          W drugiej części warsztatów uczestnicy przystąpili do zajęć praktycznych, podczas których w formie plastycznej , literackiej a czasem nawet komiksowej próbowały zobrazować przyszłość naszej planety–Ziemi i stopnia jej degradacji.
          Grupa z Głowna teraz ma czas dopracować kostiumy i scenografię, a także sam finałowy spektakl teatralny „Tydzień z życie Kreta Józia”. Nagrany spektakl poddany zostanie ocenie organizatora projektu, którym jest Łódzki Dom Kultury.
          Podsumowanie wszystkich działań w projekcie „Lokomotywą po wiedzę” – edycja wiosna 2018 przewidziany jest w dniu 9 czerwca 2018r.
          Opis projektu pod linkiem:

          https://www.glowno.pl/3392,lokomotywa-po-wiedze-realizacja-projektu-w-glownie.html?katns=ogolna&kalm=11&kalr=2018

          "Lokomotywą po wiedzę" - edycja Wiosna 2018 w Głownie

          Miasto Głowno zakwalifikowane zostało do uczestnictwa w projekcie ekologiczno-artystycznym dla dzieci z województwa łódzkiego „Lokomotywą po wiedzę – edycja wiosna 2018". Tym samym znalazło się wśród 21 miast i gmin z terenu województwa łódzkiego, w których porjekt bedzie realizowany. 25 stycznia 2018 r. w Łódzkim Domu Kultury odbyła się jego uroczysta inauguracja. W Głownie projekt będzie realizowany wspólnie przez Miejski Ośrodek Kultury oraz Szkołę Podstawową Nr 3.

          Projekt jest objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia, a jego realizacja w Głownie potrwa od 12.02.2018 r. do 14.05.2018 r.                        Na stycznowej inauguracji projektu oprócz kierownictwa MOK i SP3 gościła (jako jedyna reprezentacja uczniów) 20-osobowa grupa młodzieżyz klas IV i V - adresaci  projektu, która już wtedy rozpoczęła warsztatowe działania ekologiczno-artystyczne. Pod okiem twórczyni Julity Pierzchały  młodzież  wykonała z resztek tkanin i odpadów LALKI-MOTANKI. Zarówno Marszałek Witold Stępień jak i Dyrektor ŁDK Jacek Sokalski  wspierali uczestników podczas  pracy, a nawet sami próbowali swoich sił w tworzeniu lalek "motanek".

          Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Partnerami strategicznymi projektu są: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.

          Realizacja obejmuje program edukacyjny w formie warsztatów oraz udział w konkursach.  Łódzki Dom Kultury zapewnia: koordynację i opiekę merytoryczną nad całością projektu, materiały i sprzęt niezbędny do przeprowadzenia zajęć, sfinansowanie transportu grup i honorariów instruktorów prowadzących warsztaty, jak rownież działania informacyjno-promocyjne. Zarówno dla MOK Głowno, jak i SP3 w Głownie wszystkie działania są bezpłatne i ukierunkowane na stworzenie EKOLOGICZNEGO SPEKTAKLU TEATRALNEGO „ZIELONA REWOLUCJA” na podstawie własnego  scenariusza.

          Uczestnicy projektu zdobęda w trakcie realizacji projektu wiedzę i umiejętności uwzględniające ekologiczny charakter pracy artystycznej. Wezma oni udział w 5 typach warsztatów, w trakcie których wykorzystane zostaną materiały z recyklingu i upcyklingu np. do wykonania kostiumów, scenografii, aranżacji wnętrz do przedstawienia teatralnego „ZIELONA REWOLUCJA”. Finałem projektu będzie prezentacja interaktywnego spektaklu „ZIELONA REWOLUCJA”  w wykonaniu  uczestników projektu, z udziałem  publiczności.
           
          Projekt  ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego „Lokomotywą po wiedzę” to  konkurs, który zrealizowany zostanie  w 4 kategoriach:

          1. kategoria na najbardziej ekologiczny kostium do spektaklu teatralnego „ZIELONA REWOLUCJA”

          2. kategoria na najbardziej ekologiczną scenografię do spektaklu teatralnego „ZIELONA REWOLUCJA”

          3. kategoria na wykonanie ekologicznego spektaklu teatralnego „ZIELONA REWOLUCJA” (kategoria dotyczyć będzie finalnego działania)

          4. kategoria na najlepszą relację z pracy podczas projektu – uczestnicy projektu będą na bieżąco umieszczać na fanpage’u Łódzkiego Domu Kultury na portalu społecznościowym Facebook, a także w lokalnych mediach relacje ze swoich działań z wykorzystaniem wykonanych na warsztatach animacji filmowych – relacja, która będzie się odznaczać najciekawszą formą artystyczną i wykaże najlepsze zrozumienie i wykorzystanie informacji o ochronie środowiska w pracy nad projektem, zdobędzie uznanie jury.                                     

          Najlepsze prace w konkursie w 4 kategoriach zostaną nagrodzone za I, II, III miejsce przez Jury konkursu nagrodami rzeczowymi oraz wyróżnieniami.

          Pełen program edukacyjny w ramach  projektu stanowią spotkania i warsztaty:

          1. Tkanina 1: Warsztat z projektowania ubiorów i elementów scenograficznych z surowców odzyskanych (miejsce: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi/ŁDK) połączony z prezentacją nowoczesnej architektury budynków ASP w Łodzi. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z metodami konstruowania ubiorów scenicznych oraz elementów scenograficznych z materiałów odzyskanych: papieru, tektury, tkanin, włókien, butelek typu PET, plastikowych korków i zakrętek, słomek do napojów, patyczków od lodów, czasopism itd. Użyte materiały poddane zostaną fizycznemu recyclingowi.

          2. Tkanina 2: Warsztat z projektowania ubiorów metodą aplikacji (miejsce: Łódzki Dom Kultury). Uczestnicy warsztatów stworzą ubiory z fragmentów tkanin, filcu, pasmanterii i dodatków krawieckich przyniesionych przez uczestników warsztatów z domu, jako „rzeczy do wyrzucenia” lub pozyskanych w sklepach z odzieżą używaną, naklejając je bądź przyszywając do tkaniny lub kartonu. Użyte materiały poddane zostaną fizycznemu upcyklingowi.

          3. Warsztat ze scenografii ekologicznej – inspiracja architekturą biomorficzną (miejsce: Politechnika Łódzka, Instytut Architektury i Urbanistyki). Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z rozwiązaniami pro-środowiskowymi szczególnie dotyczącymi przestrzeni publicznych. W trakcie zajęć zostaną wykonane elementy dekoracji nawiązujące do proekologicznych rozwiązań architektonicznych m.in. z tektury. Użyte materiały poddane zostaną fizycznemu recyclingowi. 

          4. Warsztat/prelekcja o idei zrównoważonego zarządzania zasobami środowiska  w Miejskim Ośrodku Kultury lub w Szkole w Głownie. Na warsztatach/prelekcjach ich uczestnicy dowiedzą się od praktyków zaangażowanych od lat w działania proekologiczne o wszystkich najważniejszych aspektach ochrony środowiska. Dzieci i opiekunowie uczestniczący w projekcie będą miały zadanie by zaprosić na warsztat/prelekcję jak najwięcej osób: rodziców, dziadów kolegów i koleżanki ze szkoły. Wykład/prelekcja stanie się wtedy wydarzeniem lokalnym. 
          5. Warsztat aktorsko-teatralny w Miejskim Ośrodku Kultury lub Szkole w Głownie Warsztaty aktorsko-teatralne ukierunkowane na odegranie ról w spektaklu „ZIELONA REWOLUCJA” będą prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. Efektem finalnym wszystkich warsztatów będzie Spektakl teatralny „ ZIELONA REWOLUCJA”.     

                                                                                                                                              
          Autor: MOK Głowno

          Zielona Szkoła klas VIIa,b - 2018
          ZIELONA_SZKOLA_ROWY_Maly.mp4