O projekcie
Powietrze
Powietrze wokół nas to mieszanina gazów. Przede wszystkim azotu i tlenu. Kiedy powietrze jest suche i czyste, składa się w 78 proc. z azotu, a w 21 proc. z tlenu. Pozostała część, czyli 1 proc., to różne substancje: argon, dwutlenek węgla i inne gazy.
Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.Szkoły – jako instytucje kształcące dzieci i młodzież oraz ważne ośrodki opiniotwórcze – są właściwym miejscem, w którym wiedzę należy upowszechniać i pomagać społeczności lokalnej w identyfikacji i zrozumieniu problemów, mających wpływ na jakość życia.
Placówki edukacyjne, biorące udział w projekcie „ESA”, są wyposażone w mierniki, oznaczające jakość powietrza. Dane zbierane przez mierniki są udostępniane przez Internet oraz prezentowane na wyświetlaczach, co umożliwia uczniom, nauczycielom i społeczności lokalnej bieżące monitorowanie jakości powietrza i adekwatne zaplanowanie aktywności.
Nasza szkoła przystąpiła do tego projektu. Czujnik badający stan powietrza znajduje się w sali nr 7, a stan powietrza wyświetlany jest na ekranie.
Zachęcamy do zaglądania na stronę internetową https://esa.nask.pl, na której możemy m.in. sprawdzić stężenie smogu w naszej miejscowości, a także uzyskać odpowiedź na pytania związane z jego powstawaniem, sposobami jego mierzenia oraz regulacji prawnych związanych z walką o czyste powietrze wokół nas.
Nasza wiedza na temat ochrony czystości powietrza na pewno wzrośnie i przełoży się na aktywne działania w tym obszarze!
Ministerstwo Cyfryzacji objęło patronat honorowy nad projektem Edukacyjna Sieć Antysmogowa.
Szkolnym koordynatorem tego projektu jest p. Sonia Furich.