Kurpiowska Kraina, to obiekt sportowo rekreacyjny, położony w sercu Kurpiowszczyzny w malowniczej scenerii lasów i łąk, nad zalewem Wykrot. Ośrodek posiada budynki noclegowe, boisko wielofunkcyjne do piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki, plac zabaw, ściankę wspinaczkową, ściankę do squasha, 2 korty tenisowe, rowery, sprzęt wodny; kajaki, łódki wiosłowe, rowery wodne.
W dniach 14-16 czerwca klasy trzecie wraz z wychowawcami zaznajamiały się z folklorem Kurpiwskiej Krainy. Uczniowie brali udział w warsztatach prowadzonych w tradycyjnych strojach i w gwarze. Zbierali zioła oraz poznawali dawne zabawy i gry dla dzieci na wsi kurpiowskej „bziady”, „rzut grzybkiem”, „przełaz przez bagna”, „bzieganie w workach” . Bogata historia i kurpiowskie zwyczaje zafascynowały wszystkich. Nasi podopieczni na przygotowanych warsztatach tematycznych wykonywali kurpiowskie wycinanki, jednobarwne, gdzie główną rolę grał kolor i kształt. Jedną z popularniejszych form wycinanek kurpiowskich są gwiazdy, które świetnie udało nam się wykonać. Te piękne ażurowe kompozycje wycina się niezwykle drobno, często wzdłuż osi symetrii.
Nasze dzieci miały okazję wędrować po Puszczy Zielonej do Rezerwatu Czarnia, gdzie można znaleźć sosny bartne z dziuplami z których pozyskiwano dawniej miód. Nieopodal Kurpiowsko-Japońskie Muzeum im. Brata Zenona Żebrowskiego (franciszkanina związanego ze św. Maksymilianem Kolbe, misjonarza Japonii).
Również ośrodek rekreacyjno - sportowy przygotował wiele atrakcji, które przypadły wszystkim do gustu. Dwudniowa wycieczka szybko upłynęła i z wielkim żalem pożegnaliśmy Kurpiowską Krainę. Wiemy już, że ma wiele do zaoferowania i warto poznawać tradycje regionu. Wrócimy tu jeszcze:).
Więcej na ten temat w zakładce o szkole - programy i projekty.
AJ