19 marca byliśmy (chętni uczniowie z klas VI - VIII) na wycieczce w stolicy. Warszawa przywitała nas zimnem, ale słoneczkiem nieśmiało przebijającym się przez chmury.Spacer po Starym Mieście dostarczył nam wielu wrażeń. Mogliśmy porozmawiać z Panem kataryniarzem, poznać historię katarynki, dotknąć, a nawet uruchomić. To było niesamowite!
Podziwialiśmy kamieniczki, pomnik Syrenki trzymającej miecz w prawej i tarczę w lewej ręce. Przeszliśmy romantycznymi uliczkami, słuchając opowieści Pani przewodnik z czasów bardzo nam odległych i tych dotyczących II wojny światowej. Chwile zadumy przeżyliśmy przy rzeźbie Małego Powstańca.
Niecierpliwie czekaliśmy na wejście do Sejmu. Dostaliśmy przepustki i zostaliśmy poddani kontroli pirotechnicznej. Pani z Kancelarii Sejmu opowiedziała nam o historii polskiego parlamentaryzmu i pokazała makietę współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Na galerii Sali Posiedzeń Sejmu mogliśmy spokojnie obejrzeć z góry salę posiedzeń i wysłuchać, co dzieje się podczas posiedzeń, kto może na sali przebywać, jak zaczynają się posiedzenia sejmu. Wszystkich mile zaskoczył Pan poseł Marcin Józefaciuk, nauczyciel z Łodzi, który chętnie odpowiadał na nasze pytania i dostarczył wielu emocji. Cierpliwie pozwalał zrobić selfie, przybijał piątkę i z uśmiechem zapraszał do ponownej wizyty.
Niesamowity dzień zakończyła wizyta w Centrum Pieniądza NBP. Podzieleni na dwie grupy w szalonym tempie przemierzaliśmy sale z ekspozycjami monet, banknotów z różnych czasów, podnosiliśmy prawdziwą sztabkę złota (ciężko było podnieść jedną ręką ponad dwunastokilogramową sztabę!). Niektórzy sprawdzić mogli autentyczność banknotów, innych fascynowały nowoczesne metody płatności i Skarbiec. Żal, że nie można było być tam dłużej.
Warszawa pożegnała nas rzęsistą iluminacją. Tyle tych świateł z daleka widocznych na budowlach sięgających nocnego nieba! Wracaliśmy do domu szczęśliwi i pełni wrażeń.
AJ