• Szkolny Projekt "Zostań szkolnym Szachmistrzem"

          • W naszej szkole realizowany jest projekt "Zostań szkolnym Szachmistrzem" dla klas V-VIII. Projekt realizują nauczyciele p. Anna Janik i p. Elżbieta Koślin. W ramach działań uczniowie poznają zasady gry w szachy, rozwijają analityczne, algorytmiczne myślenie, uczą się przestrzegania zasad fair play podczas gry, rozwijają szachową pasję i kulturę współzawodnictwa.

            Na pierwszym piętrze, w gablocie na holu, odbywają się międzyklasowe rozgrywki. Obecnie grę zakończyły klasy 6a z klasą 7a. Gratulujemy zwycięstwa klasie 7a. A w każdą środę zainteresowani i chętni uczniowie mogą zmierzyć się na przerwach z "mistrzem szachowym". Tytuł jest przechodni i każdy może go zdobyć.

            Na zajęciach informatycznych nauczyciele przeprowadzili zajęcia z uczniami dotyczącymi szachów - "Poznaj figury szachowe i sposób poruszania". Jesteśmy na etapie gry z komputerem o różnym stopniu trudności oraz równolegle rozwijamy swoje umiejętności planszowe. 

            Szachy w naszej szkole stały się na bardzo popularne. Przecież to gra królewska. POWODZENIA.

            AJ

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

          • 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

            Materiały ze strony Unicef -polecamy Materiały o prawach dziecka.

            Jakie są prawa dziecka?

            Prawa dziecka to prawo do: 

            • odpowiedzialności rodziców za dziecko;
            • pomocy dziecku przez państwo;
            • równości bez względu na kolor skóry, wyznanie, pochodzenie;
            • pomocy, opieki i leczenia;
            • nauki;
            • odpoczynku;
            • rozwijania swoich zainteresowań i talentów;
            •  prywatności, do swojego miejsca;
            • wychowania w rodzinie, do kontaktu z obojgiem rodziców;
            • wypowiadania się w sprawach, które dotyczą dziecka, do poszanowania wyboru dziecka;
            • życia w zdrowiu fizycznym i psychicznym;
            • życia bez przemocy.

            W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

            Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

            Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
                                                                                                                                                                                           AJ

          • 11 Listopada Święto Niepodległości

          • Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła niepodległość. Zaborcy – trzy mocarstwa: Austria, Prusy (późniejsze Niemcy), Rosja – w 1795 roku podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia.

            Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska – wykreślona z mapy Europy – istniała. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Walczyło w wielkich powstaniach narodowych, które jednak kończyły się klęską. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień.

            Pierwsza wojna światowa (1914-1918) osłabiła państwa zaborcze, dzięki czemu możliwa stała się odbudowa niepodległego państwa. Marzenia pokoleń stały się rzeczywistością. Niepodległa Polska odrodziła się w ciągu zaledwie trzech tygodni. 

            Obejrzyj film na temat odzyskanie przez Polskę niepodległości i ważną rolę, jaką odegrał w niej Marszałek Józef Piłsudski.

            HISTORIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

            AJ

          • Akcja "Góra grosza"

          • POMOC ZA GROSZE

            Nasza szkoła bierze udział w akcji Góra Grosza.

            Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazujecie środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się.

            Przyłącz się do akcji, a wesprzesz jednego ze swoich rówieśników, który potrzebuje pomocy. Bo jeden grosz czyni różnicę.

            Każda klasa przygotowuję słoik, do którego wrzuca monety o nominałach: od 1 grosza do 5 zł.

            Monety zbieramy od 14.11.2022 r. do 28.02.2023 r.

                                                                                                                       Samorząd Uczniowski

            AJ

          • Dzień Postaci z Bajek w naszj szkole

          • Dnia 8 listopada tj. wtorek w naszej szkole będziemy obchodzili Dzień Postaci z Bajek.Zapraszamy wszystkich nauczycieli, uczniów oraz pracowników szkoły do włączenia się w akcję.Najbardziej oryginalne stroje zostaną nagrodzone w następujących kategoriach: Klasy I-III,Klasy IV-VIII. Dodatkowo nagrodzimy najliczniej przebraną klasę.Pamiętajcie, że osoby przebrane będą niepytane! 

            Prosimy także klasy I-III, aby narysowały ulubioną postać z bajki i dostarczyły prace do biblioteki do dnia 7 listopada - poniedziałek - formatu A4 lub większy. Z przyniesionych prac powstanie wystawa + najlepsza praca zostanie nagrodzona.

            Zapraszam wszystkich nauczycieli do włączenia się w akcję. p.Sonia Furich