• Święto Szkoły Podstawowej nr 3

          • Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem. Konfucjusz

            Dzień 05 maja był wyjątkowy dla całej społeczności szkolnej, ponieważ w tym dniu przypadało Święto Naszej Szkoły. Dyrektor p. Anna Zielińska powitała wszystkich zebranych i nawiązała do tradycji szkolnej.

            W dniu Święta Szkoły wspominaliśmy naszego patrona. O Tadeuszu Kościuszce należy zawsze pamiętać, jako bohaterze Polski i USA, znakomitym dowódcy i inżynierze wojskowym, a zarazem człowieku, który przywiązywał wielkie znaczenie do ideałów wolności i tolerancji. Tadeusz Kościuszko był człowiekiem, który wyprzedzał swoje czasy.

            Ponieważ imię patrona zobowiązuje, wymaga właściwych postaw, toteż uczniom naszej szkoły nie są obce uczucia  empatii, wrażliwości na problemy innych ludzi a jednocześnie na piękno otaczającego świata.

            Nauczyciele wraz z uczniami zaplanowali wiele atrakcji w budynku oraz na boisku szkolnym. Wszyscy byli bardzo zaangażowani w powierzone im zadania, z których bardzo dobrze się wywiązywali. Zajęcia miały na celu nie tylko odkrywanie talentów, ale również  rozwijały zainteresowania uczniów. Nauka i zabawa to najlepsza recepta na sukces. A wyznaczanie sobie ambitnych celów i konsekwentne ich realizowanie to najlepsza droga do osiągania sukcesów edukacyjnych. Nasi podopieczni chętnie podejmują wyzwania i jak widać na załączonych zdjęciach z dużym powodzeniem.

            Dokumentacja fotograficzna: p.Elżbieta Koślin, p. Agnieszka Solińska.

            AJ

          • Konstytucja 3 Maja - 232 rocznica

          • CIEKAWOSTKA

            Oryginalny skan Konstytucji 3 Maja - jej rękopis, znajduje się w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, jest dostępny pod tym linkiem.

            Święta majowe uczą nas patriotyzmu i postawy obywatelskiej. 1 maja to Międzynarodowy Dzień Pracy, który obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Świętujemy prawo do pracy i odpoczynku. 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wtedy to szczególnie mocno akcentujemy przywiązanie do naszych narodowych, biało – czerwonych barw. 3 maja upamiętnia wprowadzenie w Polsce Konstytucji w 1791r.najważniejszego dokumentu w państwieByła to pierwsza pisana konstytucja w Europie i druga na świecie, regulująca organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. 

            Obchody miejskie Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczną się mszą św. w kościele św. Jakuba Ap. w Głownie, następnie uczestnicy przejdą na Plac Wolności w Głownie, gdzie odbędzie się oficjalna uroczystość.

            AJ

          • Dzień Flagi Biało - Czerwonej

          • 2 MAJA 2023 – DZIEŃ FLAGI RP​​​​​​

            Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie. A na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień to miłość, biel - serce czyste. Piękne są nasze barwy ojczyste. Czesław Janczarski

            2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.  Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.  Wyeksponowanie flagi podkreśla naszą narodową wspólnotę i pozwala każdemu być ambasadorem polskości. Na budynku naszej szkoły powiewa flaga biało - czerwona.

            Krótkim spotem Biuro „Niepodległa” już po raz kolejny zaprasza do akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia biało-czerwonej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Aby do niej dołączyć wystarczy wyeksponować flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych z opisem #mojaflaga. Świętujmy razem!

            link do spotu: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/mojaflaga-2023-swietujmy-razem-dzien-flagi-rp/

            AJ

          • Laureat Przedmiotowego Konkursu z Chemii

          • "Sukces nigdy nie jest efektem słomianego zapału – tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień." James Madison

            Jest nam bardzo miło poinformować, że uczeń naszej szkoły:

            Tomasz Skoneczny z 8b - uzyskał tytuł Laureata Kuratoryjnego Konkursu Przedmiotowego z Chemii.

            Jest to sukces również naszego nauczyciela p. Anety Kałużnej, która przygotowywała Tomka do tego konkursu.

            Konkursy przedmiotowe zapewniają laureatom  przywileje. Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych otrzymują z danych zajęć edukacyjnych najwyższą pozytywną roczną ocenę klasyfikacyjną. Są przyjmowani w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej.

            Serdecznie gratulujemy Laureatowi sukcesu oraz  talentu i ambicji, niezbędnych w osiąganiu tak wspaniałych wyników.

            AJ

          • Klasa 5a poznaje Robota Photona.

          • W dniu dzisiejszym klasa 5a poznała nowe narzedzie do pracy na lekcjach informatyki - Robota Photona. To mały, biały robocik z wystającymi czółkami, który na stałe zagościł w naszej szkole, dzięki uzyskanym środkom w ramach Rządowego Projektu "Laboratoria Przyszłości".Photon umożliwia  w efektowny sposób uczyć się kodowania i programowania. Uczniowie programowali roboty za pomocą tabletów, na których zainstalowane zostało oprogramowanie do sterowania. Poprzez zadania stawiane robotowi określali jego ruch, wydawanie dźwięku i zmianę koloru czułek. Zajęcia odbywały się w ramach zajęć z Robotyki - odkrywania zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją, czyli poznanie technologii umożliwiających programowania poruszania się robota /algorytm i programowanie.

            CIEKAWOSTKA

            Photon Robot stworzyło czterech studentów i wykładowca z Politechniki Białostockiej. Photon jest wyposażony w nowoczesną technologię, potrafi reagować na wiele bodźców zewnętrznych, a dzięki dedykowanej aplikacji, pomoże uczniom rozwinąć wyobraźnię, umiejętności logicznego i analitycznego myślenia, oraz nauczy  podstaw programowania.

            AJ

          • Pchli Targ z okazji Dnia Ziemi

          • Zero Waste to inicjatywa, której celem jest kształtowanie dobrych nawyków i wdrażanie działań ograniczających liczbę produkowanych przez społeczeństwo odpadów.

            W ramach szkolnych obchodw Dnia Ziemii, w poniedziałek 24 kwietnia, w naszej szkole zorganizowany został PCHLI TARG, na którym można bylo sprzedać i kupić przedmioty, które nie są już potrzebne użytkownikom - uczniom i nauczycielom, ale mogą być dalej wykorzystywane przez inne osoby. Były tam: przedmioty kuchenne, książki, gry, biżuteria, naczynia, mapy, przybory szkolne, maskotki, odzież, torebki, karty zawodników, leżaki oraz wiele innych rzeczy. Przedmiotom warto było podarować drugie życie. Będą one cieszyć jeszcze nowych właścicieli.

            A NA CO PRZEZNACZYMY ZEBRANE FUNDUSZE?

            W naszej placówce odbyło się profesjonalne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy i zaprezentowany został defibrylator AED, który jest niewielkim i prostym urządzeniem, a w sytuacji zagrożenia życia jego konstrukcja pozwala osobie bez wiedzy medycznej udzielić pierwszej pomocy.

            Z pewnością posiadanie defibrylatora nie tylko będzie pomocne w sytuacji zagrożenia życia, ale każdy absolwent naszej szkoły będzie znał zasady obsługi defibrylatora AED.

            To dopiero początek, ale mamy nadzieje, że różne szkolne akcje przyczynią się do zebrania na ten szlachetny cel funduszy.

            AJ

          • 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi

          • Tegoroczne hasło: Invest in our planet – Zainwestuj w naszą planetę!

            Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto na całym świecie, którego celem jest propagowanie proekologicznych postaw i skłonienie każdego człowieka do refleksji na temat stanu naszej Planety.

            Co to jest ekologia?

            Ekologia w dosłownym tłumaczeniu z j. greckiego oznacza naukę o domu. Środowisko to przecież nasz dom – miejsce, w którym żyjemy. To właśnie w nim dorastamy, uczymy się nowych rzeczy. Ekologia bada wszystkie zależności pomiędzy każdym organizmem zamieszkującym nasze środowisko. To znaczy, że w jej zakres wchodzą oddziaływania nie tylko ludzi, ale również zwierząt oraz roślin.

            Ciekawostki o ekologii.

            1. Czy wiesz, że jedna szklana przetworzona butelka, pozwala zaoszczędzić energię równą świeceniu przez 4h, 100 watowej żarówki? 
            2. By wyprodukować tonę papieru, trzeba pozbawić życia ok. 18 drzew. 
            3.  Czy wiesz, że plastikowa butelka rozkłada się ok. 500 lat? 
            4. Nieumyślnie wrzucane odpady plastikowe do rzek i oceanów powodują, że giną ssaki wodne i ptaki.
            5. Produkty, które są w 100% szklane, nadają się do ponownego recyklingu i użycia po raz kolejny.
            6. Śmieci, które lądują w Twoim koszu prawie w 50% są to odpadki nadające się na kompost. 
            7. Śmieci trafiające na wysypisko śmieci, zostają na nim ok. 30 lat. 
            8. Recykling jednej metalowej puszki to 3 godzinne oglądanie telewizji.
            9. Aż 84% wszystkich odpadów domowych można poddać recyklingowi.

            A co można jeszcze zrobić z okazji Dnia Ziemi we własnym zakresie? 

            1. Wybieraj Internet zamiast papierowych rozwiązań, np. drukuj wyłącznie niezbędne dokumenty, korzystaj z rachunków online.
            2. Rób przemyślane zakupy ograniczając wyrzucanie przeterminowanych i zepsutych produktów.
            3. Korzystaj z odnawialnych źródeł energii.
            4. Załóż kompostownik w ogrodzie.
            5. Używaj wielorazowych butelek i dzbanków na wodę.
            6. Kupuj produkty w papierowych i szklanych opakowaniach.
            7. Kupuj ubrania i przedmioty z drugiej ręki. 

            A co w naszej szkole?

            W ramach obchodów Dnia Ziemi, w naszej szkole 24 kwietnia (poniedziałek) odbędzie się "Pchli Targ",  czyli wielkie targowisko, na którym można będzie kupić, sprzedać, wymienić wszystko to, co nie jest nam już potrzebne ale komuś może się przydać. Mamy nadzieję, że warunki atmosferyczne pozwolą nam zorganizować akcję na terenie zielonym przy Orliku. W przypadku niepogody akcja odbędzie się w salach gimnastycznych.

                                                              AJ

          • Braliśmy udział w Wiosennym Turnieju Szachowym w Zgierzu

          • 20 kwietnia, w Centrum Rozwoju Edukacji w Zgierzu odbył się WIOSENNY TURNIEJ SZACHOWY

            Zawody były skierowane do uczniów szkół podstawowych z Regionu Pólnocnego naszego województwa. W rywalizacji uczestniczyło 13 placówek z Aleksandrowa Łódzkiego, Byszewa, Kutna, Głowna, Łodzi, Rudy Bugaj, Witoni, Zgierza i Szydłowa. Turniej prowadzili profesjonalni sądziowie szachowi.

            Rozegrano go, jako turniej szachów błyskawicznych z tempem gry P'3+2". Rywalizowały dwie grupy wiekowe: I-III, IV-VIII. 

            Reprezentacja SP3 - Igor, Maks i Mateusz świetnie sobie radzili. Jednak konkurencja była bardzo duża i szkolni amatorzy grali z uczestnikami uczęszczającymi na cykliczne zajęcia prowadzone przez Zgierski Klub Szachowy. Z naszej drużyny najlepszy był Maksymilian, który zajął 7/45 miejsce. Brawo chłopcy:).

            Nasza szkoła wzięła udział w programie "Łódzkie gra w szachy" pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego i na turnieju otrzymała zestawy szachowe do nauki gry, które z pewnością w szkole wykorzystają nasi uczniowie. 

            AJ

          • Eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

          • "Młodzież zapobiega pożarom".

            W dniu 20 kwietnia 2023 r. na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgierzu odbył się XLV Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej, w którym  wzieli udział uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Turniej miał na celu popularyzację ochrony przeciwpożarowej, znajomość przepisów wśród młodzieży oraz kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności i ratownictwa.

            W grupie wiekowej klas IV-VIII dla szkół podstawowych najlepszym był Piotr 8a, uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 w Głownie. Gratulujemy sukcesu.

            Przed Piotrem jeszcze etap wojewódzki. Trzymamy za niego kciuki.

            AJ

          • Zaproszenie dla Rodziców

          • Serdecznie zapraszamy

            Rodziców klas:

            VIII a, VIII b, VIII c, VII, VI a, VI b, V a oraz V b

            na spotkanie, które odbędzie się w dniu 20 kwietnia br. (czwartek) w sali gimnastycznej o godzinie 17. 

            Tematem spotkania będzie:

             ,,Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”

            Ze względu na wagę omawianych spraw prosimy o przybycie Rodziców.

            AJ

          • Konkurs na wielkanocną pisankę rozstrzygnięty

          • W kategorii animowana pisanka w Scratchu dla klas 4-8:

            1 miejsce - Natalka 6b

            2 miejsce - Zuzia 8a, Meciek 8c 

            3 miejsce - Wojtek 6a, Antek 5a

            4 wyróżnienia - Krystian 5a, Zuzia 8b, Helenka 8c, Piotr 8a

            W kategorii rysunek w Paint dla klas 1-3:

            1 miejsce - Kazik 1a, Filip 1b, Franek 2a, Henio 2b, Olga 3a

            2 miejsce - Nikola 1a, Staś 1b, Lena 2a, Rozalka 2b, Kuba 3a

            3 miejsce - Antek 1a, Iwo 1b, Amelka 2a, Natalka 2b, Kornelka 3a

            AJ

          • WIELKANOC

          • "Noc wielkanocna jest nocą nadzwyczajną,
            kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa
            pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci,
            zapala w sercach wierzących nadzieję."
                                                    św. Jan Paweł II

            AJ

          • Wielkanocne klimaty na lekcji techniki

          • W klasach piątych na lekcjach techniki u p. Doroty Janeczek, uczniowie zgłębiali tajniki wiedzy o drewnie. Na podsumowanie  wykonali z cienkich plastrów drewna brzozowego i modrzewiowego wesołe zajączki. Do ich wykonania wykorzystano narzędzia zakupione przez szkołę w ramach Laboratorium Przyszłości. Przecudne figurki będą ozdobą wielkanocnych dekoracji w domach uczniów. 

            Zdjęcia do obejrzenia w zakładce Laboratoria Przyszłości.

            AJ

          • Historia palm wielkanocnych

          • ​Palmy wielkanocne są nieodzownym elementem Niedzieli Palmowej poprzedzającej jedno z najważniejszych świąt obchodzonych przez katolików, jakim jest Wielkanoc.

            W Kościele rzymskokatolickim upamiętnia się w tym dniu uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy.

            Pismo Święte podaje, że został On powitany przez ludzi trzymających w ręku gałązki palmowe i wołających: „Hosanna!”. Stąd wziął się zwyczaj święcenia palm i brania udziału w procesjach, które odbywają się już od IV wieku.

            W Polsce tradycja święcenia palm wielkanocnych znana jest od średniowiecza. W Wielką Sobotę są one palone, a popiół z nich wykorzystywany jest w Środę Popielcową do posypywania głów wiernych.

            Tradycja ludowa nadała im własne znaczenie związane z corocznym odradzaniem się roślin – symbolizują one siły witalne i życie.

            Jeśli chcesz zrobić samodzielnie palmę wielkanocną to obejrzyj film instruktażowy prosta palma wielkanocna.

                                                                                            AJ

                                                                                          

          • Konkurs informatyczny - Scratch, Paint: "Wielkanocna pisanka"

          • Zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie na WIELKANOCNĄ PISANKĘ.

            Konkurs odbywa się w dwóch poziomach edukacyjnych:

            • klasy 1-3 wykonanie w programie Paint wielkanocnej pisanki. Nazwa pliku pisanka (rozszerzenie png lub jpeg),
            • klasy 4-8 wykonanie wielkanocnej, animowanej pisanki w Scratchu 3. Nazwa pliku autorska.

            Prace konkursowe przesyłamy na adres: konkursy-info@sz3glowno.onmicrosoft.com

            Każdy uczestnik konkursu może wysłać mailowo tylko 1 pracę.

            Termin przesłania prac 12 kwietnia 2023r.

            W mailu proszę wpisć  imię i nazwisko autora, klasę.

            Prace oceni komisja konkursowa i przydzieli nagrody, dyplomy. 

            Aplikację Scratch (darmowa) można pobrać na swój komputer zs strony pobierz

            Opiekunowie konkursu: p. Anna Janik, p. Agnieszka Solińska, p. Alicja Ojrzyńska, p. Dominika Hemka.

            AJ

          • Wieczór poezji romantycznej "Wiosna, kobieta i miłość"

          • ​​​​​Wczoraj, kiedy twoje imię ktoś wymówił przy mnie głośno,tak mi było, jakby róża przez otwarte wpadła okno.

            „To już tradycja w naszej szkole”…, takimi słowami powitała Wszystkich gości dyrektor szkoły p. Anna Zielińska na wieczorze poezji „WIOSNA, KOBIETA I MIŁOŚĆ”. To refleksyjne spotkanie stało się okazją do rozmyślań nad różnymi wymiarami miłości. W półmroku, wśród nastrojowej, romantycznej dekoracji obrazów z wizerunkami kobiet, stolików przepięknie udekorowanych na których paliły się świece i stały smukłe wazony z wiosennymi kwiatami, wśród miłośników poezji, która jest tak bliska naszym sercom, kiedy wiosna budzi się do życia i wyzwala w nas najskrytsze pragnienia i emocje. To taki wieczór, wśród wyjatkowych ludzi, którzy mówią jednym głosem, ich myśli łączą się, mają w sobie moc. Krzyczą do innych ludzi, do ich wnętrza by rozbudzić w nich wrażliwość i uczucia.

            Takimi obrazami świat postrzega p. Elżbieta Koślin, która była pomysłodawcą tego wyjątkowego spotkania, a poezja nie jest jej obca. Ma ona wymiar szerszy i jej tchnienie pojawia się również w innych dziedzinach, które mają charakter literacki.

            Tematyka spotkania, zainteresowanie młodych ludzi, ich bliskich, nauczycieli uczestniczących w tym wyjątkowym wieczorze świadczyło o tym, że doceniamy piekno poezji recytowanej i śpiewanej.

            Przy dźwiękach granych na skrzypcach, instrumencie klawiszowym i przygotowanych podkładach muzycznych, ten wieczór nabrał barw i wypełnił salę nastrojową muzyką.

            Magia wieczoru, występy naszych wyjątkowych wychowanków, którzy poprzez strofy poezji wyrażali siebie.  Nostalgiczny nastrój rozpływał się po sali, jak magiczna woń, która otuliła wszystkich uczestników tego spotkania, płynąc dalej, dalej, dalej….

            Wśród zaprezentowanych utworów nie zabrakło Wisławy Szymborskiej, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, Cypriana Kamila Norwida, Leszka Moczulskiego, Marka Grechuty, Seweryna Krajewskiego, Bronisławy Ostrowskiej, Anny Jantar, Sanah, Sylwii Grzeszczak, Mariusza Parlickiego, Viki Gabor, Kayah.

            Na tym wieczorze zastał też zaprezentowany autorski utwór naszj uczennicy Zuzanny Pisery.

            Goście nagrodzili artystów dużymi brawami, które miały moc i niosły się echem po sali.

            Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i przeprowadzenie tego wyjątkowego wieczoru poetyckiego. On to wprowadził nas w wyjątkowy nastrój i na stałe zagościł w naszych sercach.

            AJ

          • ŚWIATOWY TYDZIEŃ MÓZGU 12 - 16 marca - Jak dbać o swój mózg?

          • Światowy Tydzień Mózgu – to święto mające na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Obchodzone 12-16 marca od 1996 pierwszy raz w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce od 1999 roku. 

            Ważne porady:

            1. Jedz zgodnie z piramidą żywienia, w której warzywa to podstawa.

            2. Mózg nie może pracować bez tłuszczu, diety ograniczające tłuszcz prowadzą do poważnych konsekwencji.

            3. Mózg potrzebuje m.in. nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, w które bogate są np. ryby.

            4. Ruch wpływa także pozytywnie na plastyczność mózgu i utrzymanie funkcji poznawczych. 

            5. Nie wolno wpadać w lenistwo intelektualne, trzeba ciągle gimnastykować mózg.

            6. Wszystkie używki mają dewastujący wpływ na mózg i prowadzą do jego degeneracji.

            7. Brak snu zwiększa m.in. poziom beta-amyloidu – białka odpowiedzialnego za degenerację neuronów - w        płynie mózgowo-rdzeniowym.

            Stosuj się do tych porad a Twój mózg Ci za to podziękuje, lepszą koncentracją i pamięcią oraz bardziej efektywnym działaniem.

            AJ

          • Dzień Liczby Pi

          • 14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ według amerykańskiego zapisu daty 14 marca to 3,14 , czyli zaokrąglenie liczby Pi do dwóch miejsc po przecinku.

            Wielbiciele liczby Pi, zwłaszcza dotyczy to amerykańskich naukowców, w dniu święta zajadają się specjalnymi okrągłymi ciastami, które wewnątrz udekorowane są literą π, a na obwodzie podane mają jej rozwinięcie dziesiętne.

            Liczba Pi to stała matematyczna określana jako stosunek długości okręgu do długości jego średnicy. Wynosi w przybliżeniu – 3,141592... Jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych.

            Liczba Pi bywa nazywana „ludolfiną”. Nazwa „ludolfina” pochodzi od imienia holenderskiego matematyka Ludolfa van Ceulena, który w 1610  roku obliczył wartość liczby Pi z dokładnością do 35 cyfr po przecinku. Zapis ten wyryto nawet na jego nagrobku.

            Również w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Liczby Pi. Był to  matematyczny dzień pełen konkursów, quizów i zagadek. 

            Ciekawostka!

            Jeśli chcesz sprawdzić, gdzie w rozwinięciu liczby π występuje np. Twoja data urodzenia, zajrzyj na stronę, opublikowano tam pierwszy milion cyfr tego rozwinięcia: Może zrobić to za Ciebie komputer na stronie:

            Am I in Pi? (facade.com)

            AJ