• XIII edycja wojewódzkiego konkursu "Piosenki stanu wojennego"

          • Nasza Zosia zajęła II miejsce. Gratulacje.

            Jak co roku, już po raz trzynasty został  zorganizowany konkurs muzyczny "PIOSENKI STANU WOJENNEGO". Konkurs skierowany był  do uczniów ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z woj. łódzkiego. Przystąpiło do niego niemal stu solistów i zespołów muzycznych. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowała uczennica klasy VIII a – Zofia Pietrzak zajmując II miejsce, a do konkursu przygotowała ją pani Katarzyna Balcerska. Wykonała ona utwór ,, Mury” Jacka Kaczmarskiego.Eliminacje konkursowe odbyły się 5 grudnia.  Natomiast ogłoszenie wyników i koncert laureatów odbył się 10 grudnia  w Sali Koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. Podczas finału wystąpił także specjalny gość - Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Panowie wykonali m.in. utwory kojarzące się z początkiem lat 80., jak choćby "Żeby Polska była Polską" oraz "Hymn Solidarności".  Konkurs był swoistą lekcją historii, która  przybliżyła  młodzieży miniony okres reżimu komunistycznego w Polsce. 

                                                                                                                          Zdjęcia i treść p. Katarzyna Balcerska

            AJ

          •  IX Festiwal wokalny dla dzieci i  młodzieży „Cantus” 

          • Zosia i Kacper zostali wyróżnieni. Gratulacje.

            8 grudnia 2022 r. odbył się  IX Festiwal wokalny dla dzieci i  młodzieży „Cantus” organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zgierzu. Festiwal skierowany był do przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz innych placówek edukacyjnych. Celem festiwalu był rozwój uzdolnień i zainteresowań muzycznych dzieci i młodzieży, oraz wzbudzanie aktywnego uczestnictwa w działaniach związanych z kulturą muzyczną. W festiwalu wzięło udział 140 uczestników, w tym przedstawiciele naszej szkoły: Kacper Krakowiak z klasy VI a i Zofia Pietrzak z klasy VIII a, przygotowani przez nauczyciela muzyki panią Katarzynę Balcerską. Uczestnicy  zobowiązani byli do  przygotowania jednego utworu o dowolnej tematyce. Kacper zaśpiewał piosenkę  Maryli Rodowicz ,, Ale to już było”, a Zosia wykonała utwór Hanny Banaszak ,,Pogoda ducha”. Nasi uczniowie za swoje występy zdobyli wyróżnienia i otrzymali nagrody. Kacprowi i Zosi życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                     Treść i zdjęcia p. Katarzyna Balcerska

            AJ

          • Igrzyska Młodzieży Szkolnej - mistrzostwa powiatu w szachach

          • W dniu 06.12.2021r. w Szkole Podstawowej nr 8 w Zgierzu, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Zgierskiego w szachach drużynowych. W zawodach wzięło udział sześć szkół: SP 8 Zgierz, SP 12 Zgierz, SP 1 Głowno, SP 3 Głowno, SP 2 Ozorków oraz SP 4  Aleksandrów Łódzki.

             W kategorii młodzieży szkolnej szkoła zdobyła zaszczytne  III  miejsce.

            Naszą placówkę reprezentowali: Igor, Maks, Zuzia, Tomek.

            Gratulujemy naszej szachowej drużynie sukcesu. BRAWO.

            AJ

          • Szkolny Projekt "Zostań szkolnym Szachmistrzem"

          • W naszej szkole realizowany jest projekt "Zostań szkolnym Szachmistrzem" dla klas V-VIII. Projekt realizują nauczyciele p. Anna Janik i p. Elżbieta Koślin. W ramach działań uczniowie poznają zasady gry w szachy, rozwijają analityczne, algorytmiczne myślenie, uczą się przestrzegania zasad fair play podczas gry, rozwijają szachową pasję i kulturę współzawodnictwa.

            Na pierwszym piętrze, w gablocie na holu, odbywają się międzyklasowe rozgrywki. Obecnie grę zakończyły klasy 6a z klasą 7a. Gratulujemy zwycięstwa klasie 7a. A w każdą środę zainteresowani i chętni uczniowie mogą zmierzyć się na przerwach z "mistrzem szachowym". Tytuł jest przechodni i każdy może go zdobyć.

            Na zajęciach informatycznych nauczyciele przeprowadzili zajęcia z uczniami dotyczącymi szachów - "Poznaj figury szachowe i sposób poruszania". Jesteśmy na etapie gry z komputerem o różnym stopniu trudności oraz równolegle rozwijamy swoje umiejętności planszowe. 

            Szachy w naszej szkole stały się na bardzo popularne. Przecież to gra królewska. POWODZENIA.

            AJ

          • Ogólnopolski Konkurs Graficzny "MATRYCE WYOBRAŹNI"

          • W poniedziałek, 28.11.2022r., w Miejskim Ośrodku Kultury w Głownie odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego "MATRYCE WYOBRAŹNI". Nasi uczniowie zdobyli tam wyróżnienia i 3 miejsce. W kategorii wiekowej 8-10 lat, 3 miejsce zdobył Mariusz, a wyróżnienia otrzymały: Wiktoria i Nela . W kategorii 11-13 lat wyróżnienie zdobyła Emilia. Ona  zajęła również 1 miejsce w Międzygminnym Konkursie Plastycznym "Jesień w liściach zamknięta"- organizowanym przez Dom Kultury w Niesułkowie.

            Serdecznie gratulujemy.

            AJ

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

          • 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

            Materiały ze strony Unicef -polecamy Materiały o prawach dziecka.

            Jakie są prawa dziecka?

            Prawa dziecka to prawo do: 

            • odpowiedzialności rodziców za dziecko;
            • pomocy dziecku przez państwo;
            • równości bez względu na kolor skóry, wyznanie, pochodzenie;
            • pomocy, opieki i leczenia;
            • nauki;
            • odpoczynku;
            • rozwijania swoich zainteresowań i talentów;
            •  prywatności, do swojego miejsca;
            • wychowania w rodzinie, do kontaktu z obojgiem rodziców;
            • wypowiadania się w sprawach, które dotyczą dziecka, do poszanowania wyboru dziecka;
            • życia w zdrowiu fizycznym i psychicznym;
            • życia bez przemocy.

            W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

            Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

            Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
                                                                                                                                                                                           AJ

          • 11 Listopada Święto Niepodległości

          • Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła niepodległość. Zaborcy – trzy mocarstwa: Austria, Prusy (późniejsze Niemcy), Rosja – w 1795 roku podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia.

            Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska – wykreślona z mapy Europy – istniała. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Walczyło w wielkich powstaniach narodowych, które jednak kończyły się klęską. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień.

            Pierwsza wojna światowa (1914-1918) osłabiła państwa zaborcze, dzięki czemu możliwa stała się odbudowa niepodległego państwa. Marzenia pokoleń stały się rzeczywistością. Niepodległa Polska odrodziła się w ciągu zaledwie trzech tygodni. 

            Obejrzyj film na temat odzyskanie przez Polskę niepodległości i ważną rolę, jaką odegrał w niej Marszałek Józef Piłsudski.

            HISTORIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

            AJ

          • Akcja "Góra grosza"

          • POMOC ZA GROSZE

            Nasza szkoła bierze udział w akcji Góra Grosza.

            Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazujecie środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się.

            Przyłącz się do akcji, a wesprzesz jednego ze swoich rówieśników, który potrzebuje pomocy. Bo jeden grosz czyni różnicę.

            Każda klasa przygotowuję słoik, do którego wrzuca monety o nominałach: od 1 grosza do 5 zł.

            Monety zbieramy od 14.11.2022 r. do 28.02.2023 r.

                                                                                                                       Samorząd Uczniowski

            AJ

          • Dzień Postaci z Bajek w naszj szkole

          • Dnia 8 listopada tj. wtorek w naszej szkole będziemy obchodzili Dzień Postaci z Bajek.Zapraszamy wszystkich nauczycieli, uczniów oraz pracowników szkoły do włączenia się w akcję.Najbardziej oryginalne stroje zostaną nagrodzone w następujących kategoriach: Klasy I-III,Klasy IV-VIII. Dodatkowo nagrodzimy najliczniej przebraną klasę.Pamiętajcie, że osoby przebrane będą niepytane! 

            Prosimy także klasy I-III, aby narysowały ulubioną postać z bajki i dostarczyły prace do biblioteki do dnia 7 listopada - poniedziałek - formatu A4 lub większy. Z przyniesionych prac powstanie wystawa + najlepsza praca zostanie nagrodzona.

            Zapraszam wszystkich nauczycieli do włączenia się w akcję. p.Sonia Furich

          • 1 listopada – Pamiętamy, wspominamy…

          • Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. 

            Blask palących zniczy, unoszący się nad grobami dym, kwiaty będące wyrazem pamięci serca – wszystko to pomaga godnie wspominać naszych bliskich, którzy odeszli z tego świata.

            W tym wyjątkowym dniu, warto odwiedzić groby polgłych żołnierzy, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę. Zapalmy znicz i oddajmy hołd bohaterom.

            AJ

          • Ślubowanie klas pierwszych

          • Witamy Pierwszaków w naszej szkolnej społeczności:)

                                                                                                                             „Jesteśmy gotowi.

                                                                                                           Teraz już ślubować z honorem możemy.

                                                                                                        Jak być dobrym uczniem doskonale wiemy!”

            W  dniu 25 października w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania  klas I. W uroczystości brali udział uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami, dyrektor szkoły p. Anna Zielińska, nauczyciele, rodzice.

            W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrekcja szkoły dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion dzieci. Pani dyrektor złożyła życzenia pierwszoklasistom. Życzyła  wielu sukcesów w nauce oraz satysfakcji z własnych osiągnięć. Od tej chwili pierwszaki stali się nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny!

            Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!

            Zdjęcia p. Agnieszka Solińska

            AJ

          • Aktywna tablica

          • Program Rządowy Rozwijania Szkolnej Infrastruktury

            Informujemy, iż ramach programu "Aktywna Tablica" na lata 2020-2024, służącemu rozwijaniu szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno- komunikacyjnych Szkoła Podstawowa nr 3 w Głownie otrzymała wsparcie finansowe w łącznej wysokości 27.449,04 zł, wraz z wkładem własnym organu prowadzącego w kwocie 6.862,26 złotych.

            Uzyskane środki zostały przeznaczone na zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Zdobycie dotacji na realizację Programu było możliwe dzięki wnioskowi złożonemu przez organ prowadzący, Gminę Miasta Głowno. Zakupione pomoce dydaktyczne posłużą do prowadzenia zajęć z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną oraz z zaburzeniami procesu uczenia się oraz komunikacji, w tym zaburzeniami przetwarzania słuchowego oraz zaburzeniami koncentracji uwagi. Pomoce i sprzęt pozwolą na wielowymiarową pracę specjalistów z uczniami o SPE, umożliwią także podniesienie atrakcyjności zajęć przy terapii długoterminowej.

            Informację na stronę przygotowała p. Grażyna Cieślak

            AJ

          • Wybory do samorządu szkolnego rozstrzygnięte

          • Opiekunowie samorządu: p. Sonia Furich, p. Joanna Potakowska, p. Tomasz Rożniata.

            Przewodniczącym samorządu został Marcel z VIII a zdobywając 65 głosów. W samorządzie szkolnym będą również uczniowie, którzy zdobyli najwięcej głosów: Aleksander i Ania z VIII a, Cyprian z VIII b, Hania z IV a, Szymek z V b oraz Emilka z VII.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy i czekamy na realizację waszych pomysłów.

            POWODZENIA:)

            AJ

          • Bierzemy udział w Europejskim Tygodniu Kodowania "Code Week 2022"

          • od 19.10 2022 do 24.10.2022

             

            EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to  inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. W tym roku szkolnym bierzemy udział po raz drugi w tej inicjatywie pod hasłem "Programowanie w PixBlocks". Uczniowie z klas V-VIII będą zajmowali się na zajęciach lekcyjnych programowaniem. Nasza szkoła na mapie Europy jest zaznaczona jako ta, w której uczniowie  kodują i programują.

            Aplikacja PixBlocks umożliwia edukację programistyczną osobie w każdym wieku. To narzędzie do nauki programowania blokowego oraz tekstowego Python. Aplikacja została stworzona przez specjalistów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

            PixBlocks to przyswajanie wiedzy oraz rozwijanie umiejętności praktycznych poprzez zabawę – platforma wspiera kreatywność poprzez możliwość np. tworzenia autorskich prac. Narzędzie dostosowane jest do każdego poziomu zaawansowania informatycznego.

            AJ