• Podwójne życie nastolatka

          • Serdecznie dziękujemy rodzicom za liczne przybycie na wyjątkowe spotkanie z Panem Dobromirem Makowskim, pedagogiem, założycielem ośrodka dla osób uzależnionych oraz inicjatorem spotkań z zakresu profilaktyki uzależnień RapPedagogia, które odbyło się 22 listopada 2023 roku. Spotkanie zostało sfinansowane w całości przez Gminę Miasta Głowno.​​​​​​

                                                                         p. Grażyna Cieślak

            AJ

          • Dzień Praw Dziecka

          • "Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie". Janusz Korczak

            W dniu 20 listopada nasza szkoła wzięła udział w obchodach Międzynarodowego  Dnia  Praw Dziecka. Jest to szczególna data – rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. W tym dniu dominował kolor niebieski, jako znak solidarności z dziećmi na całym świecie.  Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Uczniowie wiedzą, że korzystając z własnych praw nie mogą ograniczać praw innych – koleżanek, kolegów i dorosłych. Każdy człowiek – czy to dziecko, czy dorosły – ma prawo do godnego życia – w pokoju, miłości i poczuciu bezpieczeństwa. Na korytarzach szkoły pojawiły się również informacje przybliżające dzieciom Konwencję i jej założenia. Kulminacyjnym wydarzeniem tego dnia był apel w sali gimnastyczneji wyróżnienie dzieci najbardziej życzliwych dla innych. Zwieńczeniem obchodów były występy muzyczne naszych utalentowanych uczniów.

                                                                                              p. Grażyna Cieślak

            AJ

          • Konkurs informatyczny na plakat z okazji 11 listopada rozstrzygniety

          • Prezentujemy nagrodzone prace  w Paint klas 1- 4:

            1 miejsce Klara 1b

            2 miejsce: Zuzia 4b, Nikola 2a

            3 miejsce: Wiktor 4b, Filip 2a, Lena 4b

            wyróżnienia: Adam 4a, Adam 2b, Lena 4a, Wiktoria 4b, Jaś 2a

            Z klas 5 - 8 nagrodzone prace Scratch animacja:

            1 miejsce Piotr 8a,

            2 miejsce: Marysia 6b, Zosia 5a

            3 miejsce: Wojtek 6b, Aron 5b, Kasia 7a

            wyróżnienia: Michał 5a, Antek 6a, Przemek 8a

            Nagrody wręczyła Pani Dyrektor Anna Zielińska.

            AJ

          • Memorial Szachowy Szmula Rzeszewskiego w Zgierzu

          • Wywiad z naszymi chłopcami można obejrzeć na TVP3 LINK DO WYWIADU

            17.11.2023  w Zgierzu w Hali MOSiR odbył się turniej szachowy upamiętniający postać Szmula Rzeszewskiego, urodzonego w Ozorkowie (powiat zgierski) genialnego szachowego dziecka, późniejszego 6-krotnego mistrza Stanów Zjednoczonych w tej dyscyplinie i czołowego szachisty świata w połowie XX wieku. Naszą szkołę reprezentowali: Paweł, Adam i Kacper. Chłopcy udzielili wywiadu  dla telewizji TVN. Zostali za swoje osiągnięcia szachowe  nagrodzeni medalami, nagrodami rzeczowymi  i voucherami.

            Brawo chłopcy.

            AJ

          • Bierzemy udział w europejskim tygodniu kodowania CodeWeek 2023/2024

          • W tym roku szkolnym naszym tematem przewodnim jest ROBOTYKA - roboty edukacyjne Photony.

            Code Week to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe. Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom. 

            Nasza szkoła kolejny raz dołączyła do miliona organizatorów i uczestników z całego świata. Za nasze działania chcemy zdobyć certyfikat.

            AJ

          • Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole

          • Narodowe Święto Niepodległości – to polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski  Niepodległości. Święto to przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba zawsze pielęgnować.

            Słowa  pieśni i recytacje  przybliżyły nam, w sposób bardzo zrozumiały, tragedię i ból Polaków po utracie wolnej Ojczyzny.  Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla widzów lekcją historii i patriotyzmu.

            Uroczystość przygotowały p. Dorota Romanowska i p. Katarzyna Balcerska wraz z klasami.

            AJ

          • Miejskie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości

          • 11 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w miejskich obchodach 105-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, które odbyły się na Placu Wolności, gdzie reprezentanci szkół,  instytucji i osoby prywatne złożyli kwiaty pod majestatycznym dębem, gdzie znajduje się granitowy obelisk z wmurowanymi dwiema mosiężnymi tablicami pamiątkowymi zawierającymi napis:

            "Niech to drzewo - które dziś sadzimy

            - przypomina nam Odzyskanie Niepodległości,

            niech będzie symbolem narodu polskiego.

            Pień to naród, jego konary to różne warstwy społeczne.

            Jak konary czerpią siły żywotne przez korzenie z ziemi,

            tak nam wszystkim daje życie matka nasza, ziemia polska,

            która jest naszą ojczyzną najdroższą,

            za którą życie oddali i oddać gotowi

            synowie tej ziemi..."

            Uroczystości rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego, po wykonaniu którego burmistrz miasta p. Grzegorz Janeczek wygłosił okolicznościowe przemówienie do licznie zgromadzonych mieszkańców, a następnie odbył sie ceremoniał składania kwiatów.

            AJ

          • Szkoła do hymnu

          • W tym roku szkolnym "Trójka" przystapiła do akcji "Szkoła do hymnu". Wszyscy uczniowie o godzinie 11.11 przystapili do zaśpiewania naszego hymnu "Mazurka Dabrowskiego", którego autorem jest Józef Wybicki. W ten sposób upamietniliśmy kolejna rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

            AJ

          • Pamiętajmy o poległych bohaterach

          • Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju, dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju. Elżbieta Daniszewska "Zaduszki" [fragm.]

            1 listopada – Święto Zmarłych, jest to wyjątkowy czas, w którym każdy z nas skłania się do zadumy i refleksji nad przemijaniem. To czas, kiedy odwiedza się groby swoich bliskich zmarłych. Odmawia się za nich modlitwę, zapala znicze.

            Święto zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach.

            Pamiętajmy o poległych żołnierzach, którzy walczyli dla naszj Ojczyzny. 

            Zbiorowa mogiła wojenna bohaterskich żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. znajduje się na cmentarzu parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jakuba Apostoła w Głownie. 

            ********************************

            Stara legenda głosi, że w noc pomiędzy Dniem Wszystkich Świętych, a Zaduszkami blask zapalonych na grobach zniczy wskazuje właściwą drogę zagubionym i nieszczęśliwym duszom, błąkającym się pomiędzy niebem a ziemią.

            AJ

          • Ślubowanie klas I

          • W dniu  17 października 2023 roku, odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych 1a i 1b. Opiekunami klasy 1a jest p.Dominika Hemka a klasy 1b p. Renata Orzeł - Szulc. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców i nauczycieli.

            W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, w pięknie udekorowanej sali zabrzmiały doniosłe słowa ślubowania pierwszoklasistów:

            „Składam Tobie Ojczyzno uroczyste ślubowanie.Ślubuję na sztandar szkoły być dobrym Polakiem,dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.Będę się pilnie uczyć jak kochać swoją Ojczyznęi jak dla niej pracować kiedy dorosnę”.

            Po złożeniu ślubowania Dyrektor szkoły p. Anna Zielińska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej", dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką ramion swoich najmłodszych podopiecznych. Było to bardzo wzruszające przeżycie dla uczniów klas pierwszych i ich rodziców.

            Dzieci zaprezentowały program artystyczny, w którym pokazały swoje umiejętności wokalne, taneczne  i recytatorskie.

            Wszystkim nowo pasowanym uczniom gratulujemy i życzymy  sukcesów w nauce i zdobyciu wielu nowych przyjaciół w grupie rówieśniczej. Witajcie w naszej szkolnej społeczności. 

            AJ

          • Stowarzyszenie LGD "Polcentrum" przekazało artykuły szkolne dla dzieci z Ukrainy

          • Stowarzyszenie LGD "Polcentrum" zakupiło podstawową wyprawkę szkolną dla blisko 220 dzieci z Ukrainy zawierającą między innymi: zeszyty, długopisy, ołówki, nożyczki, bloki papieru technicznego, bibułę, plastelinę oraz pisaki. Takie wyprawki otrzymało 10 szkół z terenu m. Głowno, gm. Stryków, m. Piątek, m. Ozorków oraz gm. Dmosin.

            Celem było wsparcie dzieci i młodzieży uchodźców z Ukrainy uczęszczających do szkół podstawowych na terenie działania LGD.

            Projekt sfinansowano przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Transnational Giving Europe.

            Bardzo dziękujemy za pomoc naszym dzieciom z Ukrainy.

            AJ

          • Obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole

          • Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania! (B.Conlin) 

            Dzień Edukacji Narodowej to jedna z tych okazji, kiedy radosna atmosfera udziela się w tym samym stopniu uczniom, nauczycielom i  pracownikom szkoły. Uroczysta akademia odbyła się w piątek 13 października.  Zgromadzonych powitała Dyrektor  p. Anna Zielińska, która serdecznie podziękowała pracownikom szkoły za codzienne zaangażowanie, dyspozycyjność,  życzliwość,  serdeczność w codziennej pracy szkolnej. Wręczyła nagrody wyróżnionym pracownikom szkoły. W części oficjalnej zaproszeni goście również w ciepłych słowach odnosili się do dzisiejszej uroczystosci szkolnej.

            Nastepnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klas IIIa i VIIIa. Chór szkolny pod kierunkiem p. Katarzyny Balcerskiej umilił ten wyjątkowy czas, a pokazy tańca towarzyskiego Pani Aleksandry oraz pana Marka Markiewiczów uświetnili dzisiejszą uroczystość.

            AJ  

          • Wybieramy Samorząd Szkolny

          • Pamiętaj, że Samorząd Uczniowski to nie tylko odpowiedzialność, to także szansa na realizację swoich pomysłów i udział w różnorodnych projektach szkolnych. Działaj i realizuj swoje pasje i pomysły.

            W dniu 18 pażdziernika w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Swój głos na wybranego kandydata oddały wszystkie klasy I-VIII. Frekwencja wyniosła 86%.

            Po zliczeniu oddanych głosów w tym roku szkolnym władzami Samorządu Uczniowskiego zostali:

            • przewodnicząca Emilka z klasy 8a
            • dwóch zastępców: Adam z klasy 8a i Staś z klasy 7a
            • dwóch sekretarzy:  Majka z klasy 7b i Kornelka z klasy 4a

            Opiekunami Samorządu w tym roku szkolnym są:

            p.Tomasz Rożniata

            p.Jarosław Chałubiec

            p.Dominika Hemka

            p.Sonia Furich

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a do współpracy z Samorządem Uczniowskim zapraszamy wszystkich uczniów, którzy mają ciekawe pomysły i chcieliby je realizować w naszej szkole. 

          • Mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego

          • Do naszej szkoły dotarło mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego, które otrzymaliśmy w ramach realizowanego przez Gminę @Miasto Głowno projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich „Doposażenie szkół podstawowych na terenie Głowna w narzędzia edukacyjne z zakresu ruchu drogowego”. 

            Uczniowie w trakcie zajęć praktycznych poznają zasady poruszania się na rondzie, drodze jedno i dwukierunkowej, oraz na przejściu dla pieszych i przejeździe kolejowym. Mobilne miasteczko wyposażone jest także w sygnalizatory świetlne oraz zestaw znaków pionowych.

            Zajęcia z zakresu wychowania komunikacyjnego będą teraz bardziej atrakcyjne dla naszych uczniów,  przyczynią się do zdobycia uprawnień na kartę rowerową i tym samym zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie naszego miasta.

                                                                                                                       p. Dorota Janeczek

            AJ

          • Ogólnopolski Turniej Szachowy Grand Prix OSE Wrocław - 07.10.2023

          • Na  Stadionie Miejskim "Tarczyński Arena" odbył się w sobotę Ogólnopolski Turniej Szachowy Grand Prix OSE, w którym  wzięło udział 500 zawodników ze szkół podstawowych z województw dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego.Turniej był rozgrywany w systemie szwajcarskim - uczestnicy wzięli udział w dziewięciu rundach. Tempo gry 10 minut na zawodnika i partię.

            Frekwencja na sobotnim turnieju była najlepszym dowodem na to, że szachy to pasja wielu polskich uczniów. Naszą szkołę reprezentowali Mateusz, Paweł i Adam z klasy 8a. Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy umożliwili uczestniczenie chłopcom w tych prestiżowych zawodach.

            Tym bardziej miło nam poinformować, że nasi reprezentanci zajęli wysokie miejsca na tak wielu użytkowników z podziałem na grupy wiekowe. Kwalifikacja końcowa została ustalona na podstawie: 

            • sumy zdobytych punktów,
            • wartościowania skrócone Buchholza (z odrzuceniem najniższej wartości),
            • wartościowania pełne Buchholza,
            • progres,
            • wynik bezpośredniej partii między zainteresowanymi zawodnikami,
            • liczby zwycięstw,
            • średniego rankingu krajowego przeciwników.

            Nasi reprezentanci w grupie 7-8 klas zajęli w rundzie 9/9:

            Mateusz 13 miejsce, Paweł i Adam ex aequo 22 miejsce. To wysokie wyniki.  

            Uczestnicy otrzymali upominki i gadżety szachowe.

            Gratulacje.

            AJ